Naujienos

Ekspertui sustabdytas atestato galiojimas.

2023 04 03

Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už pažeidimus trims fiziniams asmenims kovo mėnesį pritaikė drausmines nuobaudas bei apribojo pastatų energinio naudingumo sertifikavimo (PENS) eksperto kvalifikacijos atestatų galiojimus.

Patikrinusi gyvenamosios paskirties pastatų Kaune, Smiltainio g. 50, energinio naudingumo sertifikavimo darbų kokybę, SSVA nustatė, kad pastato būklę vertino ne pats PENS ekspertas, o jo deleguotas asmuo, neturintis teisės vykdyti šios veiklos.
Sertifikavimo metu pastato būklė taip pat buvo įvertinta netiksliai – klaidingai įvertinti šiluminių tiltelių ilgiai, atitvarų konstrukciniai sprendimai ir atitvarų šiluminės savybės.
Dėl pažeistų normatyvinių statybos techninių dokumentų, normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimų SSVA priėmė sprendimą sustabdyti PENS eksperto kvalifikacijos atestato galiojimą šešiems mėnesiams.
PENS eksperto kvalifikacijos atestato galiojimas šešiems mėnesiams taip pat sustabdytas kitam ekspertui, atlikusiam energinio naudingumo sertifikavimo darbus Vilniuje, Sutemų g. 18.
Pastarasis sertifikavo pastatą neturėdamas užsakovo patvirtintų pastato būklės duomenų lapų, netinkamai įvertino pastato atitvarų šilumines savybes ir pastato inžinerines sistemas, tad pastato energinio naudingumo klasė buvo nustatyta netiksliai.
SSVA taip pat 2022 m. gruodžio 5 d. gavo Klaipėdos apygardos teismo prašymą patikrinti gyvenamosios paskirties pastato, esančio Kretingos rajone, Šermukšnių g. 1A, energinio naudingumo sertifikavimo darbų kokybę.
Sertifikavimą vykdžiusio eksperto nedelsiant buvo paprašyta iki gruodžio 19 d. pateikti atrankiniam tikrinimui reikalingus duomenis ir dokumentus, tačiau jis tai padaryti atsisakė motyvuodamas, kad juos prarado.
Atsižvelgiant į tai, jog ekspertas privalo sertifikato galiojimo metu ir dar penkerius metus nuo jo galiojimo pabaigos saugoti duomenis ir dokumentus, o asmeniui tai buvo jau antroji drausminė nuobauda per pastaruosius trejus metus, SSVA nusprendė panaikinti PENS eksperto kvalifikacijos atestatą.
Nuo SSVA veiklos pradžios 2022 m. gegužę iš viso registruoti ir paskelbti 26195 pastatų energinio naudingumo sertifikatai (iš jų 10233 – tipinių butų). 810 sertifikatų buvo grąžinti koreguoti dėl nustatytų netikslumų arba klaidų.
Iki 2023 m. sausio 1 d. SSVA atsitiktiniu būdu arba po gautų skundų atliko 51 pastatų energinio naudingumo sertifikatų tikrinimą vykstant į objektus. Dar 4644 A++, A+ ir A klasės sertifikatai buvo patikrinti į objektus nevykstant.
Daugeliu atvejų ekspertai buvo įspėti apie klaidas dar neįregistravus sertifikatų, todėl klaidų taisymas ankstyvojoje stadijoje buvo atliktas minimaliomis sąnaudomis, o užsakovams tai leido užtikrinti statinių kokybę.

Šaltinis:https://www.ssva.lt/cms/naujienos/pastato-bukles-vertinimui-samde-neturincius-tam-teises-ekspertui-sustabdytas-atestato-galiojimas


statreg